img7

Ndryshime në ligjin për vendorët dhe KQZ-në

Vizion Plus, 11 janar 2015

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Shekulli, 30 dhjetor 2014 - Në janar pritet miratimi i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi në një intervistë për gazetën “Shekulli” shpjegon përgatitjet për garën e ardhme elektorale ndërsa fton opozitën të bëhet pjesë e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Ministri Çuçi: Referendumi është një kapitull i mbyllur

Vizion Plus, 24 dhjetor 2014

Harta e re dhe zgjedhjet vendore

ABC News, 18 dhjetor 2014

Reforma Territoriale - Intervistë e Ministrit Bledi Çuçi

Scan TV, 18 dhjetor 2014

Reforma territoriale, ekspertizë ndërkombëtare për zbatimin

Ora News, 25 nëntor 2014

Ministri i shtetit Bledar Çuçi: Reforma synon vënien e pushtetit lokal në shërbim të komunitetit

Deutsche Welle, 8 korrik 2014 - Harta e re Administrativo –Territoriale në Shqipëri me më pak bashki, më shumë shërbime dhe investime për komunitetin. Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore shpjegon për DW reformën administrative.

Bledi Çuçi - "Jo më shumë se 50 bashki!"

Revista JAVA - Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore jep detaje konkrete për projektin e maxhorancës për reformën territoriale. Ai thotë se "në Shqipëri, sipas eksperteve, nuk dalin më shumë se 50 zona funksionale"

Argument

21 prill 2014, Scan TV


Reforma Terrioriale, Çuçi: Paguajmë 25 milionë dollarë në vit për pagat e administratës së komunave

Tema Online, 25 mars 2014 – Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi e konsideroi reformën administrativo-territoriale si kryereformën që do të bëjë të mundur të ndryshojë cilësinë, sasinë dhe qasjen për të gjitha shërbimet për qytetarët dhe investimet publike në nivel vendor, por edhe qendror. 

Çuçi: Reforma territoriale, në fuqi për zgjedhjet e 2015

Gazeta Shqiptare, 23 mars 2014 - Synimi i mazhorancës është që reforma e re administrative- territoriale të jetë gati në zgjedhjet e 2015-ës. E në bazë të këtij modeli do të përcaktohen më pas edhe kandidatët për kryetarë bashkish e komunash.

Më shumë kompetenca për njësitë vendore pas reformës administrative

Tema Online, 18 mars 2014 - Ministri për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi është ndalur në Korçë për të zhvilluar një takim konsultues për reformën administrative territoriale.

5 Pyetje nga Babaramo

12 mars 2014, A1 Report


Ambasadorët: Duhet konsensusi i opozitës. Çuçi, vijojmë konsultimet

Tema Online, 7 mars 2014 –Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Florian Raunig kërkon përfshirjen e të gjithë aktorëve politikë për realizimin e reformës territoriale. Në një prononcim të përbashkët për mediat me Ministrin për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi, ambasadori i OSBE-së theksoi se kjo reformë kërkon edhe konsensusin e opozitës. 

Ministri i Çështjeve Vendore flet për mënyrën sesi do të vijojë procesi

Gazeta Shqip, 3 mars 2014 - Ministri i Çështjeve Vendore, Bledi Çuçi, i cili është koordinatori kombëtar për reformën administrativo-territoriale, rrëfen për gazetën “Shqip” mënyrën sesi do të vijohet me punën në terren për këtë nismë.

Bledi Çuçi: Nuk do ta presim pafund opozitën për reformën territoriale

Gazeta Mapo, 28 shkurt 2014 - Shkarkimi i Zana Xhukës, shkrirja e pritshme e AMA-s dhe zhbërja e statusit të Nëpunësit civil, pas pak muajsh as nuk do të jenë harruar, por as nuk do të jenë të pranishme në axhendën e ditës aq sa do të jetë ndarja mes dy kampeve politike për “ndarjen e re territoriale” të vendit, e cila do të përdoret në zgjedhjet lokale të vitit që vjen dhe ku duket se pjesëmarrja e opozitës nuk është e sigurt.

Intervista e mbrëmjes

23 janar 2014, Ora News

Çuçi në Tete a Tete: I kemi votat për reformën, por ftojmë opozitën

Shqiptarja.com, 22 janar 2014 - Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi, ishte i ftuari i rradhës në emisionin Tete a Tete, në A1 Report, i drejtuar nga gazetari Artur Nura. Gjatë intervistës së tij, Çuçi tha se, mazhoranca i ka bërë ftesë opozitës që të bëhet pjesë e komisionit parlamentar për reformën territoriale.

Konfindustria: Reforma territoriale-administrative, domosdoshmëri për ekonominë

NOA.al, 19 janar 2014 - Administratori i përgjithshëm i Konfindustria Gjergj Buxhuku ka dhënë mbështetjen në parim për reformën territoriale-administrative në vend.

Reforma administrative, përmbysja e nevojshme

Gazeta Shqip, 16 janar 2014 (nga Skënder Minxhozi) - Në mes të sherrit të buxhetit që u konsumua në ditët e fundit të dhjetorit dhe mpirjes që kanë sjellë festat, politika shqiptare po i drejtohet ngadalë një takimi, i cili megjithëse nuk ka rënë shumë në sy, ka të gjitha elementet për të sjellë një zhvillim historik në Shqipëri.

Çuçi: Në zgjedhjet vendore shkojmë me ndarje të re territoriale

Shqiptarja.com, 15 janar 2014 - Zgjedhjet e Vitit 2015 do ta gjejnë Shqipërinë me ndarje të re territoriale. Në një intervistë për A1 Report Ministri për Mardhëniet me Pushtetin Vendor Bled Çuçi shpjegon se Parlamenti në nisje të punës së sesionit të ri do të ngrejë një komision të posacëm që do të merret me reformën administrative territoriale.

Watching

27 dhjetor 2013, Agon Channel

facebooklogo   youtubelogo

Kontakt

Sekretariati teknik

Adresa:
Kryeministria
Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”
Tiranë, Shqipëri

Tel:   +355 42 277561
Email: info@rat.al